Hafızlık uzun soluklu bir eğitimdir. Bireylerin bu süreçte bir bıkkınlık yaşamaması bireyin kendisine, ailesine ve aile çevresine bağlıdır. Rehberlik ve teşviklerle bu dnemler atlatılabilir.
Rehberlik tek başına yeterli olmadığında, aileler çözümü doğal olarak bireyi teşviklerle motive etmede bulmaktadırlar. Bu süreçte bireyin motivesi için teşviklerin yeri önemlidir. Ancak teşviklerin belirli kurallar çerçevesinde olması gerekmektedir.
Aileler genel olarak, “Sen bu hafta ful ders ver, hafta sonu bilgisayardan, tabletten, cep telefonundan oyun serbest..” diyerek “bilgisayar, cep telefonu, tv, atari, internete erişim sağlayan” vb. materyallerle teşvik etmektedilerler. Aileler bir süre sonra çocuklarını bu tür şeylerle de motive edemeyecek hale gelmektedirler.
Hafızlık eğitimi yapan öğrenciler için teşvik gibi görünen bu türden materyallerin kullanımının en aza indirgenmesi, zihninin oyunla meşgul olması engellenmelidir.

Bireylerin aile tarafından ödüllendirilmesi motive edici olabilir ancak ödüllerde, ‘doyum noktası’na dikkat edilmelidir. Örneğin bir tur bitiren çocuğuna “bisiklet”, “bilgisayar”, “tablet”, “telefon” vb. vaatte bulunan aile daha sonra çocuğunun isteklerini karşılayamaz hale gelecek, yani “ödüllerini beğendiremez” olacaktır. Bunların yerine çeşitli sosyal aktiviteler tercih edilmelidir.
Ödül ve teşvikte diğer ailelerin imkânlarının kısıtlı olabileceği unutulmamalı, çocuklara verilecek harçlıkların ölçüsüne de dikkât edilmelidir.
Aileler, hafızlık eğitimi verilen yerlerin ve hafızlığın adeta “bir ceza” olarak çocukların zihninde yer etmesine neden olacak her tür söylemlerden ve eylemlerden uzak durması gerekmektedir. Unutmayın! Kur’an ile ceza olmaz.
Kısaca, hafızlık sürecinde her ne yapılırsa yapılsın; ne birey ne de aile hafızlığı bir pazarlık konusu haline getirmemelidir.
Hafızlığın Allah rızası için yapılması gerektiği bilinciyle hareket edilmelidir.

Hafızlıkta Tatiller ve Tatillerin Eğitim Açısından Önemi

Yoğun çalışma temposundan kısa süreli ayrılık dinlendirici olabilir. İşte hafızlıkta tatiller genel anlamda bunu sağlamaktadır.
Hafızlıkta tatiller sadece dinlenme, eğlenme ve oyun günleri olarak görülmemelidir.
Tatiller eğitim için bir fırsat olarak değerlendirilebilmelidir. Şöyle ki;
Ezber dersini veremeyen öğrenciler tatilleri ders telafileri için ve geri kalmamak için değerlendirebilirler.
Tüm ezberlerini vermiş olan öğrenciler önden ders hazırlama fırsatı yakalayıp kendilerine olan güvenlerini geliştirebilirler.
Fazladan ezber dinletip hafızlık hedefine bir an önce ulaşmak isteyenler de tatilleri verimli bir şekilde değerlendirebilirler.
Kısaca hafızlık eğitiminde tatiller; dinlenme açısından, ders telafisi açısından ve fazladan ders verip ezberde ilerleme açısından önemli fırsat günleri olmalıdır.

Muhammed Seyyid KAR (yazılarımızı izin alarak çoğaltabilirsiniz..)

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Hafızlıkta Bireysel Hedefin ve Özgüvenin Önemi Hafızlıkta Duraksamalar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Copyright @ 2021 Kur'an Kursu.NET - E-Hafızlık, E-Kur'an, E-Kurs, Hafızlık Takip. Hafızlık Şiirleri, Hafızlık Duası, Hafız Duası