Bir an hafızlık yapamama korkusu gibi bir korku ile karşı karşıya kaldığınızda kendinize her daim; “Mevlâ’mın yardımı ile hafızlığı başaracağım” diyebilmelisiniz.
Hafızlıkta bazen şöyle bir ses gelir ta içlerden:“Gerçekten yapabilecek miyim?” işte o an hemen şunu söyleyin kendinize: “Evet başkasını bilmem ama ben çalışarak başaracağım” deyin. Yani kısaca cesur olun.
Hafızlığı yapabileceğinize olan inancınızı kaybetmeyip hep canlı tutabilirseniz öz güveniniz sizinle beraber demektir.
Hafızlığı bitirmenin ve belge almayı hedef koyarak, yaşanılan ve yaşanabilecek olumsuzlukların sizi derinden etkilemesine izin vermeyerek, kendiniz için bireysel çözümler geliştirerek, ezberi yapamama korkusunu yenerek, daha sağlam ezber yapmaya kendinizi adayarak, “hafızlıkta özgüveni”nizi sağlayabilirsiniz.
Sebat ederek, sevdanız olan hafızlığın çalışmadan olamayacağını düşünün ve hedefinizden şaşmayın.

Hafızlığı bitirmek için; günlük, haftalık, aylık planlarlarla hedefleriniz olsun. Hedeflerinizde bir aksama olduğunda olumsuzluklardan dersler çıkarın ve kendinize hoşgörülü olmayı unutmayın..
Hafızlık heyecanınızı bir an bile kaybetmeden, emin adımlarla, hafızlık hedefinize adeta koşarak ilerleyin.
Bir hedef belirleyerek, emin adımlarla bu mübarek yolda ilerlemek üzere kendinizi Hafızlığa adamalısınız.. Kendinizi hafızlığa öyle bir adayın ki kiçbir şey hafızlık yolunda size engel ol(a)masın.
Kendinize güvenin! Devamlı çalışmak en güzel çözüm. Hafızlık yolunda yapmak istediğiniz tek şey, “daha iyi bir ezber hazırlamak için çok çalışmak” olsun..
Ve bilin ki hafızlığın anahtarı sadece sizin elinizde… Planlı, düzenli ve devamlı çalışma.. Sizi hedefinize bu çaba ulaştıracaktır.

<——————>

“Gevşeklik göstermeyin, üzülmeyin. Eğer inanmışsanız, üstün gelecek olan sizsiniz.” (Al-i İmrân, 2/139)

<——————>

Hafızlıkta Önden Hazır Dersin Olmasının Faydaları

Hafızlığa başlamadan önce öğrencinin önden ezber yapmış olması, “ezberde özgüveni” sağlamanın yanı sıra ezberinin sağlam olmasını ve hafızlık boyunca rahat ilerlemesini sağlayacaktır.
Örneğin; Pazartesi 1. ezber dersini verecek öğrencinin en azından 2. dersinin hazır olması olası “ezber yapamayıp ders verememe” baskısını azaltacaktır. Çünkü Pazartesi 1. dersini verdikten sonra 2. dersinin tekrarı ile hemen 3. dersine başlayacaktır.
Hafızlık çalışmasında, en az bir dersin önden götürülecek şekilde birey tarafından planlanıp uygulanmaya konulması; sayfaların en az bir gün önceden tekrar edilerek pekiştirilmesini sağlayacaktır.
Önden dersin hazır olması unutma problemlerinin de önüne geçecektir.
Bireyde “ders verememe” kaygısı ve korkusu ortadan kalkacaktır.

Muhammed Seyyid KAR (yazılarımızı izin alarak çoğaltabilirsiniz..)

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Ezber Metotlarının Önemi ve Ezber Tavsiyeleri Hafızlık Pazarlık Konusu Yapılmamalıdır
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Copyright @ 2021 Kur'an Kursu.NET - E-Hafızlık, E-Kur'an, E-Kurs, Hafızlık Takip. Hafızlık Şiirleri, Hafızlık Duası, Hafız Duası