İyi Bir Hafızlık Eğitimi İçin..

İyi bir hafızlık eğitimine “Sağlam Bir Yüzüne Kur’an Eğitimi” ile başlanmalıdır..

Hafızlık eğitimin etkin ve verimli olması için usulüne uygun bir şekilde Kur’an eğitimi alınmış olmalıdır.

Kur’an; harflerin mahrecine ve tecvid kurallarına uygun olarak öğrenilmeli, Kur’an’ı seri ve hatasız okuyabilme hedefi gerçekleştirilmelidir.

Günümüzde en sık yapılan hatalardan birisi Kur’an okumanın hafızlık ile beraber gelişeceğinin düşünülerek eğitimi alan bireyin bir an önce hafızlığa başlatılmasıdır.

Kur’an yüzüne eğitimi ile hafızlık eğitimi ayrı şeylerdir. Kur’an eğitimini tam olarak tamamlayamayan birey her yeni sayfada aynı zorlukları çekecek ve ezber yaparken vakit kaybedecektir. Hatalı ezberlemelerin sık olduğu görülecektir.

Hafızlık eğitimine geçecek bireye, “Kur’an’dan açılacak herhangi bir sayfanın ilk okumada hatasız ve seri olarak okunması” hedef olarak konulmalıdır.

Kur’an’daki herhangi bir sayfayı seri ve hatasız olarak okuyacak bireyin ezberlemesi daha rahat ve kolay olacaktır. Bu kolaylık hafızlık eğitiminde çok önemli bir süreçtir. Çünkü bir yandan yüzüne eğitimini geliştirmeye bir yanda da ezber yapmaya çalışılırsa “yorulma” ve “bıkkınlık” söz konusu olacaktır. Bu da birey için hafızlık eğitiminde çok zor bir süreç ortaya çıkaraktır.

Olayı Türkçe açısından açıklanacak olursa; Türkçe’yi tam, net ve seri olarak okuyamayan bir öğrenciden “İstiklâl Marşı”nı ezberlemesi istenilirse birey bu ezberde zorlanacaktır. Zorlanmasının sebebi tam, net ve seri olarak okuyamamasıdır. Nitekim;

“Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,

Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.”

Mısralarını bir çırpıda okuyamayan, kelimeleri birleştiremeyen veya birleştirmede zorluk çeken yan yana iki kelimeyi okurken zorlanan bireyden nasıl sağlam ve seri bir ezber istenilebilir?

Hafızlık kurslarında eğitimcilik yapan bir öğreticinin: “K.K.Ö olarak atandığım bir kursta bir öğrencim vardı. 19 sayfa’dan sonra 1 ham aldı. Ve öğrencimin o 1 hamı okurken zorlandığını gördüm.” ifadesi ve bunun gibi nice ifadeler sağlam bir yüzüne Kur’an eğitiminin hafızlık eğitimine giden ilk eğitim yolu olduğunun açık ve net ifadesidir.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Hafızlık Eğitiminde Bilincin Önemi… Bir Sevdadır Hafızlık!
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Copyright @ 2021 Kur'an Kursu.NET - E-Hafızlık, E-Kur'an, E-Kurs, Hafızlık Takip. Hafızlık Şiirleri, Hafızlık Duası, Hafız Duası